SEKOLAH BALI KIDDY

Achievement

Hard work of Bali Kiddy students and teachers showed satisfactory result. Here are achievements of Bali Kiddy teachers and students in the academic year 2017-2018:

  1. I Kadek Diva Dwi Pradipta: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  2. Madden White Artana: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  3. Putu Nayaka Indrasta Ambara: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  4. I Kadek Okhandita Pratama: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  5. I Putu Yesa Anugrananta: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  6. Dema Anggoro Kurniawan: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  7. Putu Vito Wahyu Dinatha: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  8. I Gusti Ngurah Bagus Anjasika Egananta: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  9. Ida Bagus Gede Sudarsana Giri Putra: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  10. I Gede Pranata Wiguna: 1st winner of Pesta Siaga  On Gerakan Pramuka Kwartir Cabang Badung
  11. Ni Putu Melanie Alin Kesya: 1st winner of Modern Dance Held by Absolute Management Duta Plaza Denpasar
  12. Lexia Aaliyah Lakeesha Gabi S. M.: 1st winner of Modern Dance Held by Absolute Management Duta Plaza Denpasar
  13. Ni Putu Marsya Sepiyanti: 1st winner of Modern Dance Held by Absolute Management Duta Plaza Denpasar
  14. Komang Ratih Pradnyadewi: 1st winner of Modern Dance Held by Absolute Management Duta Plaza Denpasar
  15. Putu Kezia Angelie Setiawan: 1st winner of Modern Dance Held by Absolute Management Duta Plaza Denpasar
  16. I Gusti Agung Nathan Suwidhiantara: 2nd winner of Lomba Cerdas Tangkas Held by Disdikpora Kabupaten Badung
  17. Rose Auralia Veronika: 1st winner of Spelling Bee 1st-2nd Grade On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  18. Putu Audrey Charisma Hootara: 1st winner of Story Telling On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  19. Anak Agung Keishya Radharani: 2nd winner of News Reading On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  20. Cleo Delysia Marvelle: 3rd winner of News Reading On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  21. Putu Audrey Charisma Hootara: 1st winner of News Reading On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  22. Ayu Natasha Susila Mansat: 1st winner of Smart Contest On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  23. Rachel Aurellia Kirana Hite: 1st winner of Smart Contest On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  24. Madden White Artana: 1st winner of Smart Contest On Ephotech Competition 2017 at SMA N 2 Denpasar
  25. Asy Syams Shery Iskandar: 1st winner of Moeslem Fashion Show Competition Held by KKG Pendidikan Agama Islam Se-Kec. Kuta Utara
  26. Made Andre Satria Hootara: 1st winner of Story Telling Competition On BSS Cup held by Bukit Sunrise School
  27. Ni Putu Wayan Diah Novita Kusumaningrum: 2nd winner of Story telling Competition On BSS Cup held by Bukit Sunrise School
  28. I Gusti Agung Nathan Suwidhiantara: 2nd winner of Olimpiade IPA Se-Provinsi Bali Held by Bintang Mandiri School
  29. I Gede Satrya Pratama Putra: 2nd winner of Olimpiade Matematika Se-Provinsi Bali Held by Bintang Mandiri School
  30. I Wayan Mangku Indra Nandana Sanjaya: 3rd winner of Olimpiade Matematika Se-Provinsi Bali Held by Bintang Mandiri School
  31. I Wayan Mangku Indra Nandana Sanjaya: 1st winner of Olimpiade Matematika dan IPA Se-Kecamatan Kuta Utara
  32. Elsisada Tanu: 1st winner of Olimpiade Matematika (OMITS) Regional Bali Held by ITS
  33. I Gusti Agung Nathan Suwidhiantara: 1st winner of Olimpiade Matematika (OMITS) Regional Bali Held by ITS
  34. Brandon Li Hendrawan: 3rd winner of Tari Baris Tunggal On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  35. Ni Putu Aine Dahayu: 3rd winner of Menggambar dan Mewarnai Se-Kecamatan Kuta Utara Held by Sekolah CIS
  36. Ayura Larissa Hendarsyah: 2nd winner of Lomba Kaligrafi Se-Kabupaten Badung dan Kota Denpasar held by Sekolah Harapan Mulia
  37. Putu Audrey Charisma Hootara: 1st winner of Storytelling Se-Kabupaten Badung dan Kota Denpasar  held by Sekolah CIS
  38. Ni Putu Wayan Diah Novita Kusumaningrum: 2nd winner of Storytelling Se-Kabupaten Badung dan Kota Denpasar held by Sekolah CIS
  39. Zerachiel Almer Ravief Fathrian: 1st winner of Panjat Tebing Kategori Speed Klasik Youth D On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  40. Ida Bagus Gede Sudarsana Giri Putra: 3rd winner of Sepak Bola On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  41. I Gusti Ngurah Bagus Anjasika Egananta: 3rd winner of Sepak Bola On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  42. I Gede Pranata Wiguna: 3rd winner of Sepak Bola On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  43. Putu Alika Nindya Hapsari: 3rd winner of Basket On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  44. Putu Kezia Angelie Setiawan: 3rd winner of Basket On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  45. Dyora Adabella Marvelle: 3rd winner of Karate Kata Beregu Putri On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  46. Cleo Delysia Marvelle: 3rd winner of Karate Kata Beregu Putri On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  47. Rachel Aurellia Kirana Hite: 3rd winner of Karate Kata Beregu Putri On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  48. I Komang Bagus Sanjaya Mahaputera Gunastra: 2nd winner of Hitung Cepat Tepat Held by Bee Kidz
  49. Putu Ayu Pradnya Paramita: 3rd winner of Hitung Cepat Tepat Se-Bali Held by Bee Kidz
  50. Putu Audrey Charisma Hootara: 2nd winner of Storytelling Se-Bali Held by Bee Kidz
  51. Zerachiel Almer Ravief Fathrian: 1st winner of Panjat Tebing Kategori Speed Klasik Youth D On Porsenijar Kabupaten Badung
  52. Ida Bagus Gede Sudarsana Giri Putra: 2nd winner of Sepak Bola On Porsenijar Kabupaten Badung
  53. Dyora Adabella Marvelle: 2nd winner of Karate Komite Min 30kg On Porsenijar Kecamatan Kuta Utara
  54. Zerachiel Almer Ravief Fathrian: 3rd winner of Panjat Tebing Kategori Lead Youth D Perorangan On Porjar Provinsi Bali
  55. Zerachiel Almer Ravief Fathrian: 3rd winner of Panjat Tebing Kategori Boulder Youth D On Porjar Provinsi Bali
  56. Zerachiel Almer Ravief Fathrian: 2nd winner of Panjat Tebing Kategori Speed Youth D Perorangan On Porjar Provinsi Bali
  57. Zerachiel Almer Ravief Fathrian: 1st winner of Panjat Tebing Kategori Speed Youth D Campuran On Porjar Provinsi Bali
  58. Alesia Nishka Marali Alturk : 2nd winner of Guessing Picture Se-Kabupaten Badung dan Kota Denpasar held by Sekolah Harapan Mulia
  59. Ni Made Mangku Indra Kanya Sanjaya: 3rd winner of Guessing Picture Se-Kabupaten Badung dan Kota Denpasar held by Sekolah Harapan Mulia

SEKOLAH BALI KIDDY

Jl. Teuku Umar Barat No.235 Kuta Utara, Badung, Bali - Indonesia
Phone (0361) 8954957 – 8954991
Email : info@balikiddy.com, balikiddy@yahoo.com

Find us on :

LOCATION
NEWS FLASH

16

Dec

Newsflash 2017

Please see the brochure Bali Kiddy News flash 2017

read more..